Az öröklés mindenkinek nagy szívfájdalom, de ebben az időszakban is figyelmesen kell követni a törvényes folyamatot.
Amennyiben nincs végrendelet, abban az esetben a Magyar Állam által alkotott törvényes öröklés szabályait kell alkalmazni. Az elhunyt utáni törvényes öröklés tárgyi, pénzbeli dolgok törvényileg szabályozott elhelyezéséről szól. Tapasztalatom sajnos, hogy az ingatlan öröklés folyamatával kapcsolatban sokan nincsenek tisztában, ezért, hogy ne kelljen felesleges anyagi áldozatot hozni a későbbiekben, a következőket érdemes észben tartani!
Az elhunyt Halotti anyakönyvi kivonatát az elhalálozás helyén illetékes önkormányzat fogja kiállítani. A kiállítási időpontról lehet telefonon vagy személyesen érdeklődni.
Amikor a halotti anyakönyvi kivonat a kezünkben van, azzal be kell sétálni az elhunyt lakóhelyén működő önkormányzathoz, ha körjegyzőségbe tartozó településről van szó, akkor az illetékes önkormányzathoz és ott le kell adni a halotti anyakönyvi kivonatot.
Amennyiben az öröklésben szerepelni fog ingatlan, úgy az ingatlanról készül egy értékbecslés, melyet az önkormányzat illetékese személyes megtekintéssel fog elvégezni. Ilyenkor ott kell lenni és figyelni. Az értékbecslés értelme, hogy az örökhagyó által hátrahagyott dolognak értéket határozzanak meg. Nagyon figyeljünk, hogy az értékbecslésben az aktuális piaci érték, vagy magasabb összeg legyen meghatározva. Ennek az értékbecslésnek a számszerű értéke fog bekerülni az Adó és Érték bizonyítványba, ami a hagyatéki eljárás során kulcsfontosságú.
Az örökölt ingatlan értékesítése esetén az adófizetési kötelezettséget e bizonyítványban szereplő összeg fogja meghatározni.
Ha pl. egy testvérpár örököl ½ — ½ arányban egy ingatlant és azt értékesíti 5 éven belül, akkor az adó és értékbizonyítványban szereplő összeg lesz az adó alapja. Ha ezen az értéken vagy alatta értékesíti az ingatlant, akkor nem kell adót fizetniük az eladáskor, ugyanis nem keletkezik jövedelem. Ha viszont magasabb értéken kerül eladásra az ingatlan, mint ahogy az adó és értékbizonyítványban szerepel, akkor a két összeg közti különbség után kell az adót megfizetni.
Adó és értékbizonyítvány 20 millió – Eladás 20 millió vagy kevesebb = Nincs adófizetési kötelezettség.
Adó és értékbizonyítvány 20 millió – Eladás 20 millió egy Forint vagy több = van adófizetési kötelezettség.
Az adófizetési kötelezettség időarányos. A tulajdon megszerzését követő 5 év után már semmilyen esetben nem kell adót fizetni. 5 éven belüli eladásnál azonban időarányosan kell fizetni. A lenti táblázat jól szemlélteti a jelenleg hatályos adószabályt. A különbözeti összeg minden esetben más, de a lényeg ugyanaz.

A legnagyobb fájdalmunkban is legyen olyan mellettünk, aki ebben az időszakban is tud gondolkodni és józan döntéseket hozni.