Mi az elképzelés?
Mielőtt elkezdjük böngészni a hirdetési oldalakat, gondoljuk végig, hogy milyen elvárásaink vannak egy jövőbeni otthonnal szemben, valamint a zavaró tényezőket is tisztázzuk le magunkban. Ha ezzel megvagyunk, indulhat a keresgélés. Azonban érdemes megemlíteni, hogy az elvárásaink legyenek összhangban a lehetőségeinkkel, mert nagy meglepetés érhet bennünket az első ház vagy lakás megtekintésénél.

Az álomingatlan keresése
Ha összeállt az elmélet, ültessük át a gyakorlatba. Fontos megemlíteni, hogy a megfelelő ingatlan megtalálása időbe telik. Ne essünk kétségbe, ha a keresés hetekig eltart. Nézzünk meg több ingatlant, hasonlítsuk össze az ár-érték arányokat. Sok helyen túlságosan sokat kérnek a házért, lakásért. Ismertjük meg az adott környék, lokáció kínálatával, áraival, hiszen ez javunkra válhat egy későbbi ajánlattétel során.
Azonban, ha megtetszett egy ingatlan, ne csak akkor, hanem a nap másik szakában is menjünk el megnézni, beszélgessünk a tulajdonossal, akár a szomszédokkal is, mert az ilyen társalgások során sok mindenre fény derülhet. Érdemes szakember segítségét kérni, egy szakértő pontos információt tud adni az adott ingatlan állapotáról.
Ügyvéd
Megtaláltuk az új otthont? Irány az ügyvéd! Egy ingatlan vásárlása során többször is szükségünk lesz a segítségére, szaktudására, az ügyvéd jogosult utánajárni az iratok hitelességének, és többek között annak is, hogy esetleg van‑e bármilyen tartozás a házon. Erre ne sajnáljuk se a pénzt, se az időt, ellenkező esetben akár egy átverés áldozatai is lehetünk. Tehát, légy résen!

Ajánlat
Amennyiben tisztán látjuk az ingatlan jogi helyzetét, tegyük egy ajánlatot a tulajdonosnak. Tudassuk vele, hogy mennyit szeretnénk fizetni az ingatlanért. A realitások talaján maradva kiharcolhatunk egy olyan árat, amely mindkét fél számára elfogadható lesz. Vásárlási szándékunk megerősítésére a tulajdonos kérhet foglalót. Nem előleget! Nagyon fontos, hogy az előleg visszafizetendő a vevő számára, ha valamilyen oknál fogva mégis visszalépne. Az előleg igazán nem motiváló, ha bármely fél meggondolja magát, akkor visszaáll minden eredeti állapotba. Ez az összeg általában vételár 5 százaléka szokott lenni.

Szerződéskötés és fizetés
A vételárban történt megegyezést követően az adásvételi szerződés aláírása következik. Ennek megírását mindig a vevő által felfogadott ügyvéd intézi.
Ha megtörtént a szerződés aláírása, akkor már csak a fizetés van hátra. Amennyiben hitel segítségével vásároljuk az ingatlant, akkor először az önerőt és a többi költséget szükséges kifizetnünk, majd a fennmaradó összeget a bank a folyamat végén kifizeti, így mi a banknak fogunk tartozni, nem az ingatlan eladójának. A teljes vételár megfizetését követően pedig birtokba lehet venni az ingatlant.
Ne feledjük! Legyen ház vagy lakás. Legyen új vagy használt. A megvásárolt ingatlant mi fészkünk, mi tesszük otthonná. Azonban az otthon nem egy hely, az otthon egy érzés.