Tanya, szántó, külterület
Nem túlzás azt állítani, hogy az embert ősi ösztöne vonzza a föld műveléséhez, gazdálkodáshoz, állattartáshoz. Néhányan azonban ki is próbálják ezt a nem mindennapi életformát, amely bizony egy egészen eltérő életmód az átlaghoz képest. Egy tenyérnyi szőlő, 2 sor gyümölcsös, kis szántó, legelő és máris vérbeli gazdává vállhatunk. Igen ám, de addig el is kell jutni valahogy. Föld kell hozzá! De hogyan?
A jó idő beköszöntével egyre több felé kirándulva látunk a semmi közepén, vagy elhanyagoltnak tűnő területen „Eladó” táblát. Íme, néhány fontos és alapvető információ ezeknek a területeknek a megvásárlásáról.

Ma Magyarországon minden olyan ingatlan, amelynek a művelési ága szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő, nádas, erdő és tanya terület termőföldnek minősül. Termőföldet természetes személyek vásárolhatnak regisztrált földművesként vagy hobbikertészként. Földműves regisztrációval nem rendelkező személy legfeljebb egy hektár, azaz 10 ezer négyzetméter területet vásárolhat magának, ennél nagyobb terület nem lehet sem haszonélvezetben, sem tulajdonunkban. Földművesként, állattartóként a vásárolható, birtokolható terület mértéke jelentősen nő.
A megszerezni kívánt terület szerződése éppen olyan, mint bármely más ingatlané, azonban vannak olyan kötelező elemei, nyilatkozatok és kötelezettségvállalások, amelyeket a szerződésnek tartalmaznia kell. Az elkészített szerződés egy példányát biztonsági papírra („zöld papír”) kell nyomtatni, összefűzni. Ez jogszabályi előírás, mint ahogy az is, hogy a szerződést a helyileg illetékes jegyző 60 napra közzéteszi a kormányzati portálon és az önkormányzat hirdetőtábláján kifüggeszti.
A közzététel célja, hogy az elővásárlási joggal rendelkező személyek meghatározott sorrendben (Magyar állam, szomszédos terület tulajdonosa, helyi földműves, állattartó) gyakorolni tudják ezen jogukat. Ezen jogot a jegyzőhöz benyújtott írásbeli nyilatkozattal kell érvényesíteni.

A szerződés még nem biztosít arról, hogy a miénk lesz a terület. A 60 napos időtartam alatt elővásárlási joggal élő személy elhalászhatja előlünk a területet, azonban Ő is olyan átvizsgáláson megy keresztül, mint amellyel bennünket vizsgáltak (volna) meg. Ritka esetben az elővásárlási joggal élő személy elutasítása esetén tulajdonunkba kerülhet az ingatlan. Az elutasítás oka lehet régebbi bírság, vagy hiányos adatszolgáltatás.
A kifüggesztés lejártát követően a jegyző megkeresi a Megyei kormányhivatal földhivatali osztályát annak érdekében, hogy a vevő tulajdonszerzését jóváhagyassa. A hatósági eljárás 80 napos, ez idő alatt a hivatal vizsgálja a szerződés alaki és tartalmi formáját, valamint, hogy szerződő fél tulajdonszerzése jogszabályoknak megfelel‑e, valamint az agrárkamara területileg illetékes szervének állásfoglalására is szükség van.
Amennyiben a hatóság és a kamara is elfogadja a földszerzésünket, a jóváhagyó pecsétek rákerülnek a szerződésekre és a birtokbavételt követően az ingatlan nyilvántartási rendszerben is átvezetésre kerülhet a tulajdonszerzés. A szerződés aláírását követően, megyétől függően, minimum 8–10 hónap átfutási határidővel számoljunk.
Kötelezettségek
A megvásárolt földet a tulajdonos maga köteles használni, hasznosítani. A szerzés időpontjától számított öt évig a föld más célra nem hasznosítható, kivéve, ha a gazdaságos műveléshez szükséges öntözőberendezés, gazdasági épület, út, növényház stb. létrehozása megengedett.

Forrás: A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény és a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény