Emlékszem, pár évvel ezelőtt, árultam egy lakást Pesten. Nagyon rendben volt, a maga 54 négyzetméterével.
Új fürdő, új toalett, új konyha, bútorozottan, frissen festve, mindez a földszinten, egy igényes társasházban.
Nem is árultam sokáig. Végül is megérkezett az igazi vevő!
Megnézte a népes család a lakást és bizony nem rejtették véka alá azt, mennyire odáig vannak, és bizony látszott rajtuk, hogy ők ezt a lakást keresték.
Egyébként a szülők költöztek, ők olyan 65 körüliek lehettek, ideális volt a számukra. Megérkeztünk, fogadott minket a kedves tulajdonos hölgy, Laura. Bemutattam a lakást az érdeklődőknek, elmondtam az információkat, és már borítékoltam az eladást. Igen ám!
Végeztünk, elköszöntünk Laurától, és kint a ház előtt beszédbe elegyedtünk a családdal. A szülők bizony tettek egy nagyon pimasz ajánlatot az egyébként nagyon is jól beárazott ingatlanra.
Mondtam nekik, hogy sajnálom, ez az ár nem alkuképes.
Ha tényleg kell, akkor mehetünk akár holnap szerződni. Az öreg csak nem akarta annyiban hagyni, alkudozott.
Felhívtam Laurát: Laura, holnap reggel 9‑kor jönnék vissza a fiatalokkal, levételiznék a lakást 500 ezer forint lesz náluk. Rendben? Nagyszerű, jó éjt.
Mindezt az aktuális érdeklődők előtt. És abban a pillanatban a szülők vették elő a borítékot és már meg is felelt nekik a vételár, és ott rögtön előleget is adtak Laurának.
Az érdekesség, hogy 12.5 millió forint volt a lakás vételára. Laura megmondta nekem, hogy 11.5 milliót szeretne érte kapni. Ha ezt nem rajtam keresztül bonyolítja le, akkor bukott volna az üzleten 1 milliót.
Nos, ebből mindenki vonja le a tanulságot.
Ahány hirdetés, annyiféle ár!
Hogyan tette tönkre egy eszetlen partizánakció, a jó üzletet?
Erről a témáról nagyon fontos tájékoztatni az eladókat, mert nem is gondolják, de tényleg elbukhat rajta egy üzlet. Mire is gondolok?
Foglalkoztam egy ingatlannal, és az eladó csak úgy kötött szerződést az irodával, ha ő a saját ára szerint árusítja a házat. Minden ingatlanközvetítő szerződéshez köti a munkáját. Az is külön kikötés, hogy nem hirdethető más árral egy adott ingatlan, mert olyankor hol van a verseny?
Rendben. Legyen így!
Hirdetem az ingatlant, de azt tudni kell, hogy egy közvetítő, ha kivisz egy ügyfelet az adott ingatlanra, az még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a vevő látta is az adott hirdetést. Egy jó közvetítő ajánlja a legjobb lehetőségeket az ügyfélnek, akinek figyelmét el is kerülheti egy hirdetés.
Kint vagyunk a háznál, tetszik az érdeklődőnek az ajánlatom, ott meg is egyezünk az eladóval az árban, erre másnap telefonál a vevő, hogy látta a tulajdonos saját hirdetését, ott másfél millióval olcsóbb a ház.
Nos, a kellemetlen helyzetet az eladó idézte elő.
Ugyanis ha hallgat rám, akkor nemhogy az irodának is tud teljesíteni, de még neki is több maradhatott volna!
Mivel a vevő nem volt hajlandó, csak az eladó hirdetésében szereplő árat megfizetni, az eladó pedig ebből már nem akarta teljesíteni az iroda sikerdíját, így meghiúsult az adás-vétel. Két szék között, a pad alá!
Szeretném eloszlatni azokat a sztereotípiákat, miszerint az ingatlanos hiéna, és csak a pénz érdekli!
Egy szakember, aki érti is a munkáját, mindent elkövet annak érdekében, hogy mindegyik fél jól járjon. Miért lényeges ez? Mert egy elégedett ügyfél ajánlása a legnagyobb elismerés, és reklám a közvetítő irodának.